מה צריך לדעת על משכנתא

מה צריך לדעת על משכנתא לפני לקיחתה.

 

משכנתא היא בעצם הלוואה לרכישת דירה שניתן בכפוף למשכון הנכס לטובת הבנק. גובה המשכנתא תלוי במחיר הנכס, ביכולת ההחזר שלכם והאם זאת דירה ראשונה או דירה נוספת, כך לדוגמא משכנתא לדירה ראשונה יכולה להגיע לגובה של 70% מערך הנכס וברכישת דירה שניה והלאה רק עד 50%, זאת אומרת אם אתם קניתם דירה במיליון שקלים תוכלו לקחת משכנתא בסך 700 אלף או 500 אלף בהתאם.

ההחזר החודשי עבור משכנתא שלקחתם יכול להגיע עד כשליש מגובה שכר נטו שלכם.

כאשר לוקחים משכנתא חשוב לחשוב לא רק על המצב הכספי היום, אלא גם על מצבכם הצפוי בעתיד, על ההוצאות שיגדלו, על סכומים שתקבלו מקרן השתלמות או תוכניות חסכון שייפתחו ועוד.
לפי נתונים אלו וצפי שלכם תוכלו לקבל כמה החלטות חשובות שישפיעו על החזר חודשי שתצטרכו לשלם , על מסר שנים שתקחו את המשכנתא ויכולת להחזיר אותה במלואה או בחלקים.

ריבית קבועה או משתנה – מה עדיף?

המחיר של כל הלוואה היא ריבית. חוץ מהחזר של ההלוואה אתם משלמים גם את הריבית, לדוגמה אם לקחתם 700 אלף שקל ל-22 שנה, אתם תחזירו סדר גודל של 1.1 מיליון שקל ז"א כ 400 אלף שקל על חשבון הריבית.
לפי הנתונים האישיים שלכם תחליטו על התמהיל של משכנתא שאתם רוצים לקחת, על מסלולים שונים, בין בריבית קבוע או משתנה, כל כמה שנים וכו'. למה לעשות זאת כדי לפזר את הסיכון.
היתרון של ריבית קבועה הוא בטחון, הריבית ידוע מראש ואין הפתעות מנגד התשלום יותר גבוה. מהצד השני בריבית המשתנה גובה הריבית יותר נמוכה מהריבית הקבועה, אך הסיכון עולה, כיוון שריבית יכולה להשתנות כל שנה או כל 5 שנים בהתאם למסלול שבחרתם. ריבית משתנה כפופה לריבית בנק ישראל שהיום נמצאת די בשפל, כשריבית בנק ישראל תעלה – הריבית המשתנה תעלה בהתאם. האם זה אומר שלא כדאי לקחת את ההלוואה בריבית קבועה? חד משמעית לא, הריבית במסלולים משתנים נמוכה משמעותית מריבית קבועה בחלק מהמסלולים ואם אתם צופים שתוכלו להחזיר חלק נכבד מהמשכנתא בזמן הקרוב רק מעלה את הכדאיות של מסלולי משכנתא בריבית משתנה.

תחשבו לבד מה טוב לכם, התייעצו עם יועצי משכנתאות פרטיים ועם נציגים של בנקים למשכנתאות, תשאלו שאלות וקבלו תשובות שיספקו אותכם. אל תתנו לנצגי הבנקים והיועצים להטעות אתכם, לכל אחד מהם ישנם אינטרסים משלו.

כך או אחרת, גם בשלב של אחרי לקיחת המשכנתא, אתם צריכים לבדוק אחת לתקופה את הריביות, ולבחון שינוי בתמהיל המשכנתא. חשוב להבין שאמנם המשכנתא היא ההוצאה והתשלום הגדול ביותר, אבל זה לא אומר שלא צריך לבדוק ולהתייחס גם להוצאות הנלוות – אנשים רבים עדיין משלמים ביטוח משכנתא דרך סוכנות הביטוח של הבנק, למרות שהוא לרוב יקר – בדרך כלל ביטוח שלא דרך הבנק זול יותר. אז פשוט בעת לקיחת המשכנתא, וגם אם כבר יש לכם משכנתא, תרימו כמה טלפונים, ותחסכו עשרות שקלים בחודש ואפילו יותר.

במידה ויש לכם שאלות או שאתם רוצים לקבל ייעוץ מיועצי משכנתאות שלנו הינכם מוזמנים להתקשר אלינו בטלפון 073-7395895 או השאירו פניה באתר.

 

יש לכם שאלות על כלכלת המשפחה?

 

צרו קשר לכל שאלה שיש לכם

התקשרו אלינו:

073-7392895

או שלחו כל שאלה למייל

kem.family@gmail.com

או השאירו פרטים בטופס יצירת קשר